Logistiek vastgoed kwetsbaar voor klimaatrisico’s; met name deze vier regio’s moeten oppassen

klimaat logistiek risico


Bedrijventerreinen hebben te maken met overstromingsrisico. Risico’s die grote financiële gevolgen kunnen hebben voor (logistieke) bedrijven. Vooral vier regio’s moeten waakzaam zijn.

Het Centraal Planbureau stelde onlangs dat het overstromingsrisico voor huishoudens relatief beperkt is, maar dat de financiële gevolgen aanzienlijk kunnen zijn. Diezelfde constatering geldt in hoge mate ook voor bedrijven die gevestigd zijn op bedrijventerreinen.

De effecten van klimaatverandering worden in Nederland steeds zichtbaarder. Het aantal tropische dagen – nu nog gemiddeld tien per jaar – kan de komende decennia oplopen tot dertig tot vijftig dagen boven de 30 graden. Ook temperaturen boven de 40 graden zijn niet langer uitzonderlijk.

Zomerse stortbuien

Daarnaast worden zomerse stortbuien frequenter en heviger, wat de kans op wateroverlast, hoge rivierstanden en periodes van droogte vergroot. Volgens de NVM zijn vooral bedrijventerreinen in steden als Tiel, Den Bosch, Zwolle en de West-Betuwe bijzonder kwetsbaar voor deze ontwikkelingen.

Whitepaper Topsector Logistiek

Een whitepaper van de Topsector Logistiek laat zien dat ontwikkelaars, gebruikers en banken het bewustzijn rond klimaatrisico’s weliswaar delen, maar dat structurele samenwerking en duidelijke richtlijnen nog grotendeels ontbreken.

De paper, opgesteld door Bas Dijkhuizen (ELBA\REC), is gebaseerd op gesprekken met prominente ontwikkelaars, logistiek dienstverleners en financiële instellingen. Daaruit blijkt dat nieuwbouwprojecten vaker worden voorzien van klimaatadaptieve maatregelen, zoals verhoogde vloerhoogten, infiltratievoorzieningen en reflecterende daken.

Praktische verbeteringen

Bij bestaande gebouwen gaat het vooral om praktische verbeteringen, zoals betere isolatie en noodvoorzieningen voor water en energie. Toch zorgen factoren als korte huurcontracten, smalle marges en het ontbreken van gezamenlijke investeringsmodellen ervoor dat structurele vooruitgang stokt.

Harde voorwaarden banken

De financiële sector neemt inmiddels scherper stelling. ING, ABN AMRO en Rabobank koppelen klimaatadaptatie nadrukkelijk aan taxaties, financieringsvoorwaarden en risicobeoordelingen. Daarmee wordt klimaatbestendig vastgoed niet alleen een duurzaamheidsdoel, maar ook een harde voorwaarde voor financierbaarheid.

Pleidooi Topsector

De Topsector Logistiek pleit voor een integrale benadering op bedrijventerreinniveau. Gemeenten en waterschappen zouden daarin een grotere rol moeten spelen, ondersteund door heldere businesscase-modellen en aandacht voor biodiversiteit. “Klimaatadaptatie is geen toekomstmuziek, maar een strategische vereiste voor de continuïteit en waarde van logistiek vastgoed,” aldus Walther Ploos van Amstel van de Topsector Logistiek.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.