Uit onderzoek van Gartner blijkt dat 94% van de supply chain-leiders wereldwijd al heeft geïnvesteerd in robotica of dit binnen twee jaar wil doen. Maar liefst 82% wil de toepassingen uitbreiden. Gartner verwacht dat in 2028 driekwart van de grote productgedreven ondernemingen slimme intralogistieke robots inzet. Robots zullen dan in aantal operationele medewerkers wereldwijd voorbijstreven, stelt Federica Stufano, analist bij Gartner in haar blog voor Warehouse Totaal die vanaf volgende week online staat.
Europa als groeimarkt
In Europa is de adoptie eveneens in volle gang. Zeven op de tien organisaties in West-Europa zijn bezig met hun eerste implementatie of pilot, terwijl nog eens 10% de eerste fase al heeft afgerond. Arbeidskrapte en de druk om productiviteit en efficiency te verhogen zijn de belangrijkste aanjagers van deze ontwikkeling.
Een duidelijke trend is de verschuiving van automatisch geleide voertuigen (AGV’s) naar autonome mobiele robots (AMR’s). Deze kunnen zich vrijer bewegen en worden steeds vaker geïntegreerd met geautomatiseerde opslagsystemen. Innovaties zoals robots die zowel horizontaal als verticaal in stellingen opereren, versnellen het pickproces aanzienlijk. Ook collaboratieve pickrobots en goods-to-person-systemen winnen terrein, wat leidt tot hogere doorvoercapaciteit en minder fysieke belasting.
Europese uitdagingen
De Europese markt kent echter ook obstakels. De grote diversiteit aan talen, culturen en wetgeving maakt het lastig om gestandaardiseerde oplossingen uit te rollen. Bovendien beperkt de hoge grondprijs in stedelijke regio’s de bouw van grootschalige faciliteiten, wat de vraag naar compacte en modulaire systemen vergroot.
Daarnaast spelen vakbonden en regelgeving rond veiligheid en duurzaamheid een centrale rol. Succesvolle implementaties besteden daarom veel aandacht aan gebruiksvriendelijke interfaces, training en draagvlak onder medewerkers. Verder zorgen strikte kwaliteitseisen en onduidelijkheid over AI-regelgeving voor een behoedzame uitrol.


