Communicatieve en coachende leiders laten teamleden beter presteren op de werkvloer

Communicatieve en coachende leiders laten teamleden beter presteren op de werkvloer featured image

Voorheen blusten de teamleiders of supervisors in het DC van K+N in Utrecht allerlei ‘brandjes’ op de werkvloer, maar het structurele probleem werd daarmee niet opgelost. Door kaderpersoneel van alle operationele afdelingen communicatie- en leiderschapstrainingen van Logistic Elephant te laten volgen, leidde dat tot een betere communicatie tussen de teams en meer oplossend vermogen van alle teamleden, zodat leidinggevenden alleen maar regisserend en coachend hoeven op te treden. “De performance is beter geworden en teams zijn onderling hechter geworden”, vertelt site-manager van K+N in Utrecht, Luuk Schnock.

Pallets moeten vandaag nog weg, een klant belt over een spoedzending, de planning schuift voor de derde keer op… Kortom, de spanning en de druk in het warehouse loopt op, met als gevolg (ver)storingen in het distributieproces van producten. Een heldere communicatie  tussen de operationele teams in het DC en duidelijk leiderschap is van belang om dagelijkse een goede performance neer te zetten. Door de trainingen van Logistic Elephant – dat zich met haar trainingsaanbod helemaal heeft gespecialiseerd in de logistiek – leren teams in het warehouse elkaar beter begrijpen en samen sneller te schakelen, waardoor er minder ruis en fouten voorkomen en meer operatieve flow ontstaat. Voor teamleiders en supervisors betekent het dat ze minder brandjes gaan blussen, maar juist teamleden coachen om mee te denken en problemen in de operatie in eerste instantie zelf op te laten lossen.

Eigen verantwoordelijkheid

Bij het DC van K+N in Utrecht merkt site-manager Luuk Schnock dat de logistieke operaties steeds omvangrijker en complexer worden. Dat zorgt ervoor dat teams van inbound tot en met outbound nog meer met elkaar moeten samenwerken. “Er wordt hier in drie ploegendiensten gewerkt. We zagen dat de overdrachten van het ene naar de andere dienst, maar ook tussen teams niet altijd goed werden uitgevoerd. Daarnaast hadden teamleiders meestal de neiging om verstoringen in de operatie altijd zelf op te lossen, waardoor ze flink onder druk stonden. Met de communicatie- en leiderschapstrainingen van Logistic Elephant voor ons kaderpersoneel hebben we ervoor gezorgd dat operationele leidinggevenden samen met alle teamleden bij de dagstart problemen van de dag ervoor kunnen analyseren en de medewerkers coachen en verantwoordelijkheid geven om ze zelf op te lossen.”

Andere competenties

Mede-eigenaar Wouter Puppels van Logistic Elephant trainde het leidinggevende personeel van alle uitvoerende afdelingen van het DC van K+N in Utrecht in een andere manier van communiceren en leidinggeven dan ze (wellicht) gewend waren. “Directie en management van K+N zagen in dat er tegenwoordig op die terreinen andere competenties gevraagd worden van operationele leidinggevenden dan jaren geleden. Sommigen zitten al tientallen jaren in zo’n rol en moeten meegroeien met veranderingen in de logistiek.

De één was gewend om zich met elk uitvoeringsprobleem te bemoeien en de verantwoordelijkheid voor de oplossing niet neer te leggen bij teamleden. Toen hij dat niet meer deed, scheelde hem dat enorm veel tijd en druk. Een ander was dominant in de wijze van communiceren en ging ervan uit dat de ontvanger altijd de boodschap begreep en daarmee te weinig rekening hield met zijn of haar persoonlijke karakter. Totdat degene zich realiseerde dat hij op een andere manier moest communiceren om mensen meer ruimte te geven om zich te kunnen ontplooien.”

Maatwerktrainingen

Logistic Elephant verzorgt maatwerktrainingen, waarbij ze in overleg met de klant samen op een eigen manier invulling kunnen geven aan de training. Zo volgde het kaderpersoneel van K+N uit Utrecht een boksclinic, waarbij in spelvorm de ene deelnemer druk zette en de ander zijn grenzen aangaf. Puppels: “Zo kwamen we erachter hoe teams onder druk met elkaar communiceerden en samenwerken. We lieten elke deelnemer opschrijven wat ze wilden leren met de oefeningen en gaven hen de vaardigheden om hun doelen te bereiken. Het mooiste resultaat vind ik altijd dat deelnemers zichzelf beter leren begrijpen in hun nieuwe wijze van communiceren en leidinggeven en zich ervan bewust worden dat hun collega’s hen dan ook beter begrijpen.”

Communicatie verbeterd

Voor de site-manager van K+N in Utrecht hebben de trainingen hun vruchten afgeworpen. “Ik merk dat de operationele leidinggevenden zich minder met problemen op de werkvloer bezig hoeven te houden, omdat ze samen met de teamleden bepaalde uitvoeringsproblemen hebben geanalyseerd en hen geleerd om ze op te lossen of te voorkomen. Verder is de communicatie tussen de teamleiders van inbound tot en met outbound sterk verbeterd, waardoor de performance beter is geworden.”

Marcel van Rijnbach

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.